Chór Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Strona główna » Chór » Historia

Historia

MATERIAŁY ARCHIWALNE
(część materiałów dostępna tylko dla członków chóru)

NAGRANIA DYDAKTYCZNE
(wszystkie materiały dostępne tylko dla członków chóru)

SAMOUCZEK
(nasze podstawowe utwory do nauki)

____________________________

Wstąp do naszego zespołu! Kliknij obrazek

____________________________

MOŻESZ NAS POSŁUCHAĆ

 

Licznik odwiedzin od 15 VIII 2011

Świętujesz dzisiaj?


Kliknij i posłuchaj - śpiewamy dla Ciebie! - Z najlepszymi życzeniami od naszego zespołu - "Sto lat" czyli "Ad multos annos"
____________________________

Prenumerata biuletynu Jeśli chcesz otrzymywać nasz newsletter, kliknij obrazek i wpisz swój adres e-mail:
Follow Chór Sanktuarium Miłosierdzia Bożego on WordPress.com
Reklamy

powrót do Chór

Śpiewanie zawsze było naszą pasjąGdyby jednak ktoś zadał nam pytanie, od kiedy śpiewamy regularnie i w zorganizowany sposób, bez wahania wskazalibyśmy dzień 5 września 1982 r., kiedy utworzony został chór przy parafii św. Maksymiliana w Toruniu. Niektórzy obecni nasi członkowie organizowali tamten zespół i śpiewali w nim od początku, inni przez długi czas byli jego członkami, pełnili najważniejsze funkcje administracyjne i artystyczne, inni, zwłaszcza młodsi, dołączyli do nas później – właściwie dla każdego z nas przygoda artystyczna, o której tutaj opowiadamy, rozpoczęła się w innym dniu, ale na ogół pierwsze szlify artystyczne zdobyliśmy w tamtym chórze. I choć dziś jesteśmy odrębnym zespołem, tę datę umownie przyjmujemy za początek naszej drogi artystycznej. Drogi, która okazała się trudna, często wyboista, jednak jej przemierzanie dawało i nadal daje nam satysfakcję.

Zrazu było nas kilka osób, głównie członków innych chórów toruńskich, szybko jednak ukonstytuowała się czterogłosowa struktura zespołu. 22.11.1985 r. dokonano wyboru władz statutowych chóru na czele z prezesem Bernardem Czajkowskim. W pierwszym dziesięcioleciu byliśmy postrzegani głównie jako zespół uświetniający uroczystości parafialny, co wynikało z obowiązków i programu działania przyjętych na zebraniu założycielskim i konsekwentnie później realizowanych, niemniej koncertowaliśmy w innych miastach Polski. M. in. w 1988 r. z okazji nawiedzenia Torunia przez Cudowny Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej śpiewaliśmy z Toruńską Orkiestrą Kameralną na koncercie pieśni maryjnej, a w 1989 r. odbyliśmy podróż z programem artystycznym do Lwowa. Do momentu nowego podziału administracyjnego Kościoła w Polsce (marzec 1992 r.) aktywnie uczestniczyliśmy w corocznych Przeglądach Chórów Kościelnych zyskując pochlebne recenzje i uznanie.

Lata 1992-1997 to okres wzmożonej działalności koncertowej, całkowitej przebudowy repertuaru z mocnym akcentem na utwory koncertowe oraz powiększenie składu śpiewającego. Tendencje te uwidoczniły się już od koncertu jubileuszowego X-lecia działalności w 1992 r., ponadto braliśmy udział w Przeglądach Zespołów Chóralnych Diecezji Włocławskiej, śpiewaliśmy na liturgii mszy św. transmitowanych przez Polskie Radio i Radio Maryja, czynnie włączyliśmy się w inaugurację Roku Kulturalnego 1993 w Toruniu, śpiewaliśmy także w czasie uroczystości związanych z Międzynarodowym Rokiem Kolbiańskim 1994 a także wzięliśmy udział w Turnieju o Puchar Wojewody Toruńskiego w 1995 r. (I nagroda w kategorii chórów dorosłych).

W końcu 1994 r. uprawniona część członków, mając na uwadze m.in. wsparcie techniczne, materialne i pomoc prawną dla chóru parafii Św. Maksymiliana w Toruniu, zawiązała Pomorskie Stowarzyszenie Muzyki Sakralnej.

W październiku 1996 r. na zaproszenie Ministerstw Kultury Ukrainy i Polski jako jedyny zespół amatorski z Polski uczestniczyliśmy w I Festiwalu Kultury Polskiej na Ukrainie. W tym samym miesiącu PSMS zorganizowało w Toruniu obchody 30. rocznicy śmierci ks. I. O. Mańskiego, znanego kompozytora muzyki sakralnej. W listopadzie 1996 roku dokonaliśmy pierwszego profesjonalnego nagrania fonograficznego kolęd.

Lata 1998-2004 mimo pewnej stagnacji w rozwoju artystycznym zapisały się w naszej pamięci głównie z powodu wyjazdów zagranicznych: w 1999 r. na zaproszenie litewskiej Polonii oraz najdłuższej dotąd w naszej historii podróży wokół Skandynawii (Szwecja, Norwegia, Finlandia – aż poza koło podbiegunowe, Rosja, Estonia, Łotwa i Litwa). Także w 1999 r. zespół aktywnie włączył się wspólnie z innymi chórami diecezji do oprawy muzycznej uroczystości pobytu Jana Pawła II w Toruniu (7.06.1999). Był to także okres wyraźnego powiększenia składu osobowego.

W 1998 i 1999 r. uczestniczyliśmy w Festiwalu Chórów Diecezji Toruńskiej uzyskując nagrodę za wykonanie utworu o Św. Michale. Wielką radością dla nas był wyjazd w Roku Jubileuszowym 2000 do Rzymu i Watykanu, Monte Cassino, Asyżu, Padwy, Wenecji. W czasie tej podróży wraz z chórem z Filadelfii wykonaliśmy krótki koncert dla Ojca Św. Także w 2000 r. PSMS nawiązało współpracę z katolickim chórem w Leiden, co zaowocowało naszą krótką wizytą w Leiden w 2001 r. 6 listopada 2004 pod patronatem Biskupa Toruńskiego i Prezydenta Miasta, przy wydatnej pomocy PSMS zorganizowany został I Festiwal Chóralny Ars Liturgica. Kolejne edycje tego konkursu stały się największym przedsięwzięciem organizacyjnym i artystycznym PSMS.

Lata 2005 – 2008 to ponownie okres wzmożonej pracy nad wzrostem poziomu artystycznego. Mimo początkowego zmniejszenia zespołu i związanego z tym ograniczenia aktywności koncertowej, już na początku czerwca 2007 roku zespół koncertował ponownie w Leiden (Holandia) w ramach corocznej wymiany partnerskiej między miastami. W dniu jubileuszu XXV-lecia działalności (24 listopada 2007 roku), Biskup Toruński, JE Ks. Bp Andrzej Suski przekazał na ręce dyrygenta list gratulacyjny wraz z decyzją przyznania naszej rodzinie śpiewaczej medalu „Zasłużony dla Diecezji Toruńskiej”. W tym czasie pojawiła się idea organizowania corocznych zagranicznych wyjazdów o charakterze wypoczynkowo-koncertowym. Zgodnie z tą ideą, w 2008 r. PSMS zorganizowało podróż po Bałkanach oraz Turcji. Niestety, pod koniec roku doszło do wewnętrznego konfliktu personalnego. W konsekwencji, część zespołu zerwała związki z parafią św. Maksymiliana, tworząc odrębny chór, początkowo śpiewający pod auspicjami PSMS.

W lipcu 2009 r. PSMS wespół z innymi chórami, solistami i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej uczestniczyło w prawykonaniu Oratorium Tomaszowego autorstwa Tomasza Glanca, oraz zorganizowało IX podróż koncertową na Ukrainę i do Autonomicznej Republiki Krymu.

W obliczu pogłębiającego się konfliktu, w sierpniu 2009 r. PSMS zostało ostatecznie rozwiązane, jednak niezwłocznie nasi członkowie zdecydowali się powołać do życia całkowicie świeckie Stowarzyszenie Muzyki Sakralnej im. G. P. da Palestrina. Jako członkowie nowej organizacji postawiliśmy przed sobą te same cele, do których dążyliśmy będąc członkami czy to chóru parafialnego, czy później PSMS. Początek roku 2010 przyniósł zmianę statusu naszego zespołu, który w dniu 15 marca 2010 r. stał się oficjalnie Chórem Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu. W zakresie swoich kompetencji, PSMS nadal sprawuje patronat nad zespołem. W dniach 6-15 lipca 2010 r. zorganizowano kolejną podróż zagraniczną po Zachodnich Bałkanach i występ chóru w Medjugorie.

Rok 2011 przyniósł nowe wydarzenia w historii zespołu: w dniu 18 kwietnia nastąpiła ponowna rejestracja Stowarzyszenia. W czasie wakacji PSMS zorganizowało kolejny wyjazd wypoczynkowy do Grecji, a zaraz po powrocie do kraju jego członkowie i sympatycy pracowali nad zorganizowaniem pobytu w naszym kraju Chóru Archikatedry Łacińskiej w Moskwie. Zespół ten przybył do Polski na zaproszenie Proboszcza parafii, ks. prał. Stanisława Majewskiego, a inicjatorem całego przedsięwzięcia był kierownik zespołu.

W następnym roku uczestniczyliśmy w wyjeździe zagranicznym na Podole oraz uświetniliśmy muzyką uroczystość nawiedzenia Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej w naszej parafii. Od lutego 2013 redagowany jest i rozsyłany drogą elektroniczną „Biuletyn Informacyjny” jako element ściślejszej łączności sympatyków naszego zespołu.

W roku 2014 z okazji kanonizacji Jana Pawła II i 10. rocznicy przystąpienia Polski do struktur UE przygotowaliśmy i wykonaliśmy drugie wielkie dzieło Tomasza Glanca – „Missa Iubilate”. Utwór ten zabrzmiał w katedrach w Gnieźnie, Toruniu i Poznaniu oraz bazylice w Nowym Mieślie Lubawskim wespół z Chórem Polskiej Misji Katolickiej „Benedictus” w Wuppertalu, solistami opery kolońskiej i Gdańską Orkiestrą Kameralną. W tym samym roku dokonaliśmy pierwszego niekomercyjnego nagrania 13 utworów na CD i DVD.

W przeszłości funkcję dyrygenta sprawowało kilka osób, obecnie naszym kierownikiem jest dr hab. Czesław Grajewski, muzykolog, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Oczywiście, historia toczy się dalej…. prosimy zajrzeć na tę stronę za czas jakiś…

powrót do Chór

Reklamy