Chór Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

FAQ

MATERIAŁY ARCHIWALNE
(część materiałów dostępna tylko dla członków chóru)

NAGRANIA DYDAKTYCZNE
(wszystkie materiały dostępne tylko dla członków chóru)

SAMOUCZEK
(nasze podstawowe utwory do nauki)

____________________________

Wstąp do naszego zespołu! Kliknij obrazek

____________________________

MOŻESZ NAS POSŁUCHAĆ

 

Licznik odwiedzin od 15 VIII 2011

Świętujesz dzisiaj?


Kliknij i posłuchaj - śpiewamy dla Ciebie! - Z najlepszymi życzeniami od naszego zespołu - "Sto lat" czyli "Ad multos annos"
____________________________

Prenumerata biuletynu Jeśli chcesz otrzymywać nasz newsletter, kliknij obrazek i wpisz swój adres e-mail:
Follow Chór Sanktuarium Miłosierdzia Bożego on WordPress.com
Reklamy

powrót do Dla kandydatów

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jakim zespołem jest chór Sanktuarium Miłosierdzia Bożego? Stanowimy chór amatorski z przyjazną, rodzinną atmosferą.

Kto może zostać chórzystą waszego zespołu?
Każdy, kto ma wielką ochotę, średnio dużo wolnego czasu i minimalne predyspozycje muzyczne oraz zgadza się szanować i pielęgnować nasze tradycje, przestrzegać naszego statutu i regulaminu.

 Czy muszę należeć do parafii Miłosierdzia Bożego żeby móc śpiewać z wami?
Oczywiście, nie. Mamy w swoich szeregach ludzi z parafii odległych od naszej a nawet sąsiednich miejscowości.

Czy konieczne jest wykształcenie muzyczne kandydata do waszego chóru? Absolutnie nie jest konieczne, choć oczywiście mile widziane. W naszej historii bywały przypadki, że osoby po kilku latach systematycznych ćwiczeń poprawiały dyrektora, gdy pomylił się podczas próby. A dodać trzeba, że osoby te uczyły się muzyki w naszym zespole od zera!

Gdzie i kiedy odbywają się próby zespołu?
Zasadnicze ćwiczenia odbywają się w środy o g. 18.00 w sali ćwiczeń, która mieści się na I piętrze domu parafialnego przy ul. Św. Faustyny 7. Ponadto, próby przed występami w kościele odbywają się 45 min. przed rozpoczęciem liturgii lub koncertu. Aktualny terminarz podawany jest na zakładce Aktualności.

Ilu członków liczy wasz zespół?
Liczba śpiewaków wciąż się zmienia. W naszej historii śpiewaliśmy już w składzie ponad 40-osobowym ale bywały okresy, kiedy było nas mniej niż 20.

Kto sprawuje opiekę nad grupą?
Chór jest organizacją związaną z parafią pw. Miłosierdzia Bożego w Toruniu, stąd podlega Proboszczowi parafii. Natomiast nasze Stowarzyszenie Palestrinowskie jest niezależne – ma swoje władze statutowe. Tak więc chór organizacyjnie jest umocowany w parafii i najczęściej tam występuje.

Jakie są relacje między chórem i Stowarzyszeniem Palestrinowskim?
Członkowie Chóru z definicji należą do Stowarzyszenia, natomiast nie każdy członek Stowarzyszenia jest chórzystą.

Jak często występujecie?
Zazwyczaj śpiewamy w naszym Sanktuarium na jednej mszy niedzielnej w miesiącu. Jest to niemal zawsze suma o g. 12.15. Bywa, że śpiewamy częściej, jeśli zajdą szczególne okoliczności: uroczystość, wizyta biskupa lub z innej ważnej przyczyny. Jest to pewien element polityki artystycznej dyrektora chóru: udział zespołu wokalnego w liturgii musi podkreślać rangę uroczystości, nie chcemy, by nasz śpiew spowszedniał parafianom. Nie chcemy też wyłączać wiernych ze wspólnego śpiewu. Natomiast w innych kościołach śpiewamy jedynie na specjalne zaproszenia proboszczów parafii. Ponadto, od kilku lat organizujemy wakacyjne wyjazdy zagraniczne, podczas których także staramy się wystąpić z programem artystycznym i jak dotąd nam się to udaje.

W jaki sposób dobieracie repertuar?
Jest to wyłączna kompetencja dyrektora; on przygotowuje plan artystyczny i repertuar na cały rok i najczęściej prezentuje je na dorocznym spotkaniu cecyliańskim w dniu 22 listopada.

Czy macie w swoich szeregach solistów?
W zależności od materiału muzycznego i typu występu istnieje konieczność wykonania partii solowych. Wówczas zdolniejsza osoba (najczęściej bas lub sopran, rzadziej tenor) wykonuje taki fragment.

Czy można śpiewać już podczas następnego występu czy należy przejść jakiś okres próbny?
Dyrektor stosuje zasadę oswajania nowych chórzystów z audytorium, więc planowany występ może być już tym pierwszym, ale ostateczną decyzję podejmuje on bezpośrednio przed występem.

Czy chór organizuje jakieś zajęcia poza śpiewaniem?
Obecnie, poza zajęciami szkoleniowymi organizujemy spotkanie cecyliańskie i opłatkowe. Niekiedy organizujemy coś ekstra, gdy jest po temu jakaś przyczyna. A przyczyny mogą być różne: pożegnanie zimy, karnawał, narodziny dziecka, ciepły majowy dzień czy nawet zakończony przed chwilą występ, a do domów nam się nie śpieszy…

Gdzie można zapoznać się z waszymi nagraniami?
Dotąd wydaliśmy jedynie kasetę magnetofonową z kolędami, ale to było jeszcze w XX stuleciu. W naszym archiwum mamy nagrania amatorskie lub półprofesjonalne audio i video. Część znajdziesz tutaj. Na profesjonalne nagranie CD dopiero czekamy, mamy nadzieję, że to marzenie kiedyś spełni się.

Czy można robić coś więcej w chórze niż tylko śpiewać?
Naturalnie, pracy dla nikogo nie zabraknie. Każdy może zająć się tym, co mu najbardziej odpowiada: reklamą, projektowaniem graficznym plakatów, opracowywaniem programów, prowadzeniem kroniki, przygotowywaniem drobnych przekąsek i ciepłych napojów na nasze nieformalne spotkania, administracją naszej strony internetowej, pisaniem artykułów do prasy, redagowaniem „Biuletynu Informacyjnego”, nadzorowaniem biblioteki, zarządzaniem strojami, sporządzaniem dokumentacji wizualnej i dźwiękowej, tłumaczeniem oficjalnych tekstów i wystąpień na języki obce i pewnie wieloma innymi formami wolontariatu. Szczególną formą działalności społecznej była organizacja Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego, który bez wolontariuszy nie miałby szans na zaistnienie.

Jak można do was dołączyć?
Stworzyliśmy kilka sposobów: można po prostu zgłosić się na próbę, można zapytać o to duszpasterzy lub pana organistę, można skontaktować się telefonicznie (adresy i telefony na zakładce kontakt), wreszcie można wypełnić i wysłać prosty formularz.

Skoro już znasz odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania – dołącz do nas. Zapraszamy!

Reklamy